Одна з важливих задач – підтримка високого рівня компетентності персоналу у сфері охорони праці. Цю задачу успішно вирішує Навчальний центр, в якому проходять навчання з охорони праці фахівці відділів управління, начальники цехів та їх заступники, механіки, енергетики, фахівці служби КВПіА, начальники відділень, змін, майстри та інші. Для навчання і перевірки знань в Навчальному центрі використовують Автоекзаменатор «Охорона праці».
Ігор Михайлович Негробов, керівник Навчального центру ПрАТ "Азот"
ПрАТ «АЗОТ» придбав в НВП «Протек» Автоекзаменатор з готовими навчальними матеріалами за 68 нормативними документами. До складу навчальних матеріалів входять тексти документів і тестові завдання до них. Навчальні матеріали за 10 нормативними документами фахівці навчального центру розробили самостійно і додали їх до бази даних Автоекзаменатора за допомогою програми «Редактор навчальних матеріалів». Це такі нормативні документи як: Закон України «Про об’єкти підвищеної небезпеки»; НПАОП 0.00-1.65-88 «Правила безопасности при производстве и потреблении продуктов разделения воздуха (ПБПРВ-88)», НПАОП 24.0-1.21-14 «Правила безпечної експлуатації наземних складів синтетичного рідкого аміаку», а також «Оцінка рівня підготовленості кандидата на посаду начальника зміни цеху з виробництва аміаку IV черги (А-5)», «Інструкція з охорони праці апаратнику конверсії виробництва аміаку IV черги (А-5)», та інші.
Для кожної категорії персоналу співробітниками навчального центру було створено навчальні програми, в які увійшли навчальні матеріали за тими нормативними документами, додержання яких входить до функціональних обов’язків працівників. Як правило в навчальну програму включено навчальні матеріали із 20 – 30 нормативних документів.
В навчальному центрі слухачі навчаються протягом 2-х тижнів. Зазвичай в 1-ий тиждень проходять лекції, які читають фахівці ПрАТ «АЗОТ», а на наступному тижні – з понеділка по четвер – слухачі проходять самопідготовку на Автоекзаменаторі. Кожний працівник навчається на Автоекзаменаторі біля 16 годин. В п’ятницю проводиться іспит на Автоекзаменаторі.
Після успішної здачі іспиту працівник проходить перевірку знань в екзаменаційній комісії ПрАТ «АЗОТ» з питань охорони праці, техногенної та пожежної безпеки. Комісія розглядає протокол тестування на Автоекзаменаторі, підписаний особисто слухачем та начальником навчального центру, і проводить перевірку знань за переліком питань з охорони праці. За результатами перевірки знань та звіту про тестування комісія приймає рішення про допуск працівника до самостійної роботи.
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ГЛИНОЗЕМНИЙ ЗАВОД,
Один з методів зниження виробничого травматизму - навчити працівників виконувати свою роботу безпечно. На Миколаївському глиноземному заводі для цього вирішили використовувати сучасні технології електронного навчання - програмний комплекс «Автоекзаменатор« Охорона праці».
Іноземне підприємство «Кока-Кола Беверіджиз Україна Лімітед» використовує Автоекзаменатор «Охорона праці» з 2009 року. На Автоекзаменаторі проходять навчання і перевірку знань як спеціалісти, так і робітники, які виконують роботи з підвищеною небезпекою.
На Автоекзаменаторі вони проходять підготовку і тестування за Правилами охорони праці, які регламентують:
виконання робіт на висоті;
роботу з інструментом та пристроями;
вантажно-розвантажувальні роботи;
експлуатацію обладнання, що працює під тиском та інші.
Зазвичай після прийому на роботу робітники навчаються в навчальному центрі, а потім проходять самопідготовку і тестування на Автоекзаменаторі на своєму робочому місці. Спеціалісти служби охорони праці в процесі самопідготовки надають робітникам консультації, створюють доброзичливу атмосферу.
За використання Автоекзаменатора на підприємстві відповідають спеціалісти служби охорони праці. Спеціалісти НВП «Протек» виконують технічну підтримку Автоекзаменатора, вчасно оновлюють нормативні документи і тестові завдання при виході нових редакцій документів, змін і доповнень до них.
Уже более 10 лет на АО "ОПЗ" работает автоматическая система обучения и экзаменования сотрудников завода по вопросам охраны труда.
Один раз в три года аттестацию своих знаний проходят все начальники структурных подразделений завода и работники в категории “профессионалы‟ и “специалисты‟. Также программа позволяет ежегодно проверять знания сотрудников, выполняющих работы с повышенной опасностью.
При введении карантина автоэкзаменатор, как отмечают специалисты, стал особым помощником. С прошлого года проверка знаний работников была налажена дистанционно. Каждый, не выходя из своего кабинета, смог подготовиться и сдать экзамен.
Оксана Регусевич, инженер отдела охраны труда и техногенно-экологической безопасности АО ОПЗ
Благодаря данной программе за одну проверку можно оценить знания порядка 20 нормативных документов. Для нашей работы автоэкзаменатор стал многофункциональным инструментом, который позволяет экономить время и финансовые ресурсы. В течение года разработчики программы обновляют все базы согласно изменениям в законодательстве. Преимуществом является также то, что работник завода может подготовиться к экзамену у себя на рабочем месте просто включив программу.
Подготовка персонала происходит следующим образом:Шаг 1. Самоподготовка без компьютера. Автоэкзаменатор выводит на печать перечень нормативных документов и вопросов, подобранных в соответствии с учебной программой для конкретного работника. Работник готовится.Шаг 2. Самоподготовка на Автоэкзаменаторе. Работник работает на компьютере, отвечая на вопросы и доучивая нормативные документы. Самоподготовка начинается за 2-3 недели до тестирования и занимает в среднем от 2 до 4 часов.Шаг 3. Тестирование на Автоэкзаменаторе. Его можно проводить не раньше, чем за неделю до проверки знаний комиссией. Каждому работнику компьютер формирует свой тест. Автоматически выставляется оценка и формируется отчет о тестировании. Если тест не сдан, - работник после дополнительной подготовки сдает новый тест.Шаг 4. Проверка знаний комиссией. На комиссию допускаются только работники, сдавшие тесты. Комиссия, изучив отчеты о тестировании, задает или не задает работнику дополнительные вопросы и принимает решение о его допуске к работе.
– Важнейшее звено в системе управления безопасностью производства – подготовка персонала в области охраны труда. С 1998 года применяем Автоэкзаменатор «Охрана труда», разработанный НПП «Протек». Это компьютерная программа установлена на всех девяти электростанциях, входящих в состав ООО «Укргидроэнерго».Подготовка персонала происходит следующим образом:Шаг 1. Самоподготовка без компьютера. Автоэкзаменатор выводит на печать перечень нормативных документов и вопросов, подобранных в соответствии с учебной программой для конкретного работника. Работник готовится.Шаг 2. Самоподготовка на Автоэкзаменаторе. Работник работает на компьютере, отвечая на вопросы и доучивая нормативные документы. Самоподготовка начинается за 2-3 недели до тестирования и занимает в среднем от 2 до 4 часов.Шаг 3. Тестирование на Автоэкзаменаторе. Его можно проводить не раньше, чем за неделю до проверки знаний комиссией. Каждому работнику компьютер формирует свой тест. Автоматически выставляется оценка и формируется отчет о тестировании. Если тест не сдан, - работник после дополнительной подготовки сдает новый тест.Шаг 4. Проверка знаний комиссией. На комиссию допускаются только работники, сдавшие тесты. Комиссия, изучив отчеты о тестировании, задает или не задает работнику дополнительные вопросы и принимает решение о его допуске к работе.Наш опыт эксплуатации Автоэкзаменатора показал, что его применение способствует повышению уровня знаний работников, обеспечивает независимое тестирование, облегчает труд специалистов как по организации подготовки, так и в процессе проведения проверки знаний.
АТ “Харківобленерго”
В АТ “Харківобленерго” використовують Автоекзаменатор "Охорона праці" у конкурсі з професійної майстерності між оперативно-виїзними бригадами районних відділень.
Під час другого етапу конкурсу, який проводився у жовтні 2020 року учасники демонстрували знання діючих правил, інструкцій та норм. Перевірку знань проходили по 2 чоловіки з кожної команди. У програмному комплексі “Автоекзаменатор” ставилося по 20 запитань, за кожну правильну відповідь нараховувалося по 1 балу. Крім того, можна було отримати за розгорнуту письмову відповідь на питання додаткового білету ще 5 балів. Детальніше...